Kolor roku 2020 wg Pantone. Classic Blue w biżuterii i modzie.

Kolor roku 2020 wg Pantone. Classic Blue w biżuterii i modzie.

Kolor Pantone na rok 2020

Pantone to prestiżowa firma, która stworzyła najbogatszy i najdokładniejszy system klasyfikowania barw. Ze skali Pantone korzystają obecnie wszystkie firmy graficzne i projektowe, a marka zarabia miliony ze sprzedaży produktów, licencji i usług.

Jej wielkie znaczenie w dzisiejszej rzeczywistości udowadnia cykliczny wybór koloru Pantone - Pantone Color of the Year. Czołowi przedstawiciele marki co roku spotykają się i podczas dwudniowych debat decydują, jaki kolor ze zbioru barw Pantone będzie motywem przewodnim kolejnych dwunastu miesięcy. Barwa ta króluje później w architekturze, modzie i designie. Decyzje te podejmowane są z rocznym wyprzedzeniem, żeby projektanci zdążyli odpowiednio przygotować się na nadchodzący sezon.

Classic Blue

Na bieżący rok padł następujący wybór – classic blue, czyli spokojny odcień granatu, kojarzący się z kolorem nieba tuż przed zapadnięciem zmroku.

Instytut Pantone każdą ze swoich decyzji argumentuje analizą aktualnych nastrojów i potrzeb społeczeństwa. Kolory, które wybiera, mają odpowiadać obecnej sytuacji naszego świata. Jak tłumaczy swój najnowszy wybór?

Classic blue – klasyczny niebieski. Z jednej strony jest to kolor nieba – kolor marzycieli i wizjonerów. Z drugiej, jest to odcień klasyczny – czyli tradycyjny, stabilny i w pewien sposób ograniczony. Classic blue ma być przedstawieniem rozdźwięku pomiędzy naszymi potrzebami i marzeniami. Żyjemy w erze, w której rozwijamy coraz to nowsze technologie, a z drugiej dążymy do życia w zgodzie z naturą. Classic blue to balans pomiędzy dwiema skrajnościami, z którymi mamy obecnie do czynienia.

Classic blue w modzie

Zdarzało się, że kolory Pantone, choć prawie zawsze wpływające na trendy w architekturze wnętrz, nie odnajdywały odzwierciedlenie w panującej modzie. Tak było chociażby z wybranym na 2018 fioletem. Oczywiście, na pokazach pojawiło się kilka propozycji w odcieniu Ultra Violet, nie był on jednak w żadnym sensie kolorem dominującym w magazynach, czy na sklepowych wystawach.

Z kolorem niebieskim sprawa prezentuje się zdecydowanie inaczej. Na wybiegach i w sieciówkach królują wszelkie odcienie niebieskości i błękitów. Nie tyko klasyczny odcień, ale także rozbielone i pastelowe wariacje na jego temat.

Jak nosić classic blue

Kolor niebieski możesz nosić zarówno w samych dodatkach, jak i na całej sylwetce. 

Warto odnaleźć odcień, który będzie pasował do Ciebie najlepiej. Chłodniejsze typy urody – jasne, chłodne blondynki albo ciemnowłose kobiety o bladej cerze, będą pięknie wyglądały we wszystkich odcieniach. Cieplejsze typy muszą się troszkę bardziej nagimnastykować. Classic blue może nie być dla nich idealnym rozwiązaniem. Prawdopodobnie lepiej będą prezentować się w nieco ocieplonych wersjach niebieskiego – odcieniach turkusu, koloru morskiego albo ciepłego granatu.

Biżuteria

Kolor classic blue możesz z powodzeniem łączyć zarówno ze srebrną, jak i złotą biżuterią. Inne, cieplejsze odcienie granatu, będą zjawiskowo wyglądać ze złotem. Natomiast z chłodniejszymi odcieniami korzystniej będzie ograniczyć się już tylko do srebra.

Możesz również zdecydować się na biżuterię w kolorze niebieskim! Błękitne i granatowe kamienie ożywią bardziej stonowane stylizacje (granatowy zjawiskowo łączy się z beżem, czerwienią i czernią, a błękit z bielą i szarością). Możesz również zbudować pełen, niebieski total look, i dobrać niebieskie ozdoby do niebieskich ubrań.

Piękne, propozycje na ten sezon prezentują marki Ti SentoCoeur de Lion i Melano.

Kryształy o głębokim niebieskim odcieniu, transparentne błękitne kamienie i bransoletki z farbowanej skóry mogą okazać się idealną odpowiedzią na modowy wybór instytutu Pantone.

Jak wpływa na nas niebieski kolor

Psycholodzy twierdzą, że kolory, którymi się otaczamy wpływają na nasze samopoczucie, a nawet zdrowie. Barwę niebieską uznaje się za uspokajającą, skłaniającą do refleksji i ułatwiającą myślenie. Sprzyja też kreatywności i sztuce.

Jeśli więc czujecie się zestresowane, noście niebieski! Może pomoże Wam odetchnąć odrobinę głębiej.

P.S. Jeżeli jesteście szczęśliwymi posiadaczkami niebieskich oczu - noście go nawet jeśli jesteście oazami spokoju bez najmniejszych problemów na głowie.