Srebro. Jak o nie dbać? Co robić, gdy ściemnieje?

Srebro. Jak o nie dbać? Co robić, gdy ściemnieje?

Srebro jest materiałem cieszącym się ogromną popularnością.

Jest metalem szlachetnym, jednak zdecydowanie tańszym i łatwiej dostępnym niż złoto. Zwolennicy srebrnej biżuterii lubią ją za piękny kolor i możliwość wyboru pośród licznych modeli. Dużym atutem jest też jego cena, dzięki której zamiast jednej pary złotych kolczyków, możemy nabyć cztery srebrne i zmieniać je w zależności od okazji czy nastroju.

Sam materiał, jakim jest srebro, jest stosunkowo miękki. W biżuterii używa się go zwykle w próbie 925, co oznacza, że w całym stopie znajduje się 92,5% czystego srebra. Pozostałe 7,5% to domieszki, najczęściej miedź. Dzięki niej materiał staje się twardszy, a co za tym idzie, bardziej wytrzymały.

O biżuterię srebrną, tak jak zresztą i o każdą inną, należy dbać w odpowiedni dla niej sposób.

Jak napisałam wcześniej - srebro jest dość miękkim metalem, lepiej więc zdejmować srebrną biżuterię podczas wykonywania wszelkich prac domowych. Unikniemy w ten sposób uszkodzeń mechanicznych, takich jak zadrapania czy odkształcenia, a także chemicznych, powodowanych przez używane przez nas detergenty. Warto też przechowywać ją zawiniętą w miękkie szmatki albo w pudełeczkach, w których została zakupiona.

Innym, choć może mniej przyjemnym dla estetów i ekologów sposobem, jest trzymanie jej w plastikowych woreczkach strunowych. Opakowania te odcinają dopływ powietrza do biżuterii, a to skutkuje opóźnieniem procesu jej śniedzienia. Proces ten jest niestety naturalnym zjawiskiem. Ciemnienie biżuterii powodowane jest reakcją chemiczną zachodząca między srebrem a siarkowodorem zawartym w powietrzu. Nie ma metod przeciwdziałającym temu w stu procentach. Wszelkie zabiegi mogą raczej spowolnić, niż zupełnie powstrzymać ten proces. 

W sklepach warto pytać, czy biżuteria srebrna, którą kupujecie jest rodowana.

Pokrycie metalu warstwą rodu zabezpiecza materiał przed śniedzieniem oraz nadaje mu intensywny połysk. Jeśli wasze ozdoby mimo wszystko ściemniały, spokojnie. Czyszczenie biżuterii jest bardzo proste i istnieje na nie sporo różnych sposobów. W Internecie można znaleźć wiele domowych metod, takich jak maczanie biżuterii w wodzie z sodą oczyszczoną albo czyszczenie jej pastą do zębów. 

Na rynku dostępne są także specjalistyczne płyny dedykowane tej czynności. Zwykle należy na kilka minut zanurzyć w nich biżuterię, a następnie opłukać ją pod bieżącą wodą. Zawsze należy kierować się instrukcją podaną na buteleczce - każdy płyn może mieć odrobinę inne zasady użytkowania.

Oprócz płynów, świetnie sprawdzają się też szmatki od czyszczenia srebra. Ściereczki te są już nasączone substancją czyszczącą. Wystarczy przetrzeć nimi biżuterię, żeby odzyskała swój pierwotny blask.

Wszystkie te sposoby mogą się jednak nie sprawdzić, jeśli w waszej biżuterii osadzone są kamienie organiczne (np. perły albo korale).

Domowe zabiegi oraz chemikalia mogą doprowadzić do ich zmatowienia. Jeśli obawiacie się samodzielnego czyszczenia, warto raz na jakiś czas oddać srebrną biżuterię do jubilera, który wykona taką usługę za was. Szczególnie polecamy to rozwiązanie właśnie w przypadku ozdób, w których osadzone są różnego rodzaju kamienie.

Jubilerzy posiadają myjki ultradźwiękowe, które bezinwazyjnie docierają do najciaśniejszych zakamarków biżuterii, nie czyniąc żadnej szkody elementom ozdobnym. Oprócz tego, fachowcy na pewno wypolerują i, jeśli o to poprosicie, pokryją wasze srebrne przedmioty warstwą rodu.Nie są to zwykle drogie usługi, a efekty takiego czyszczenia bywają spektakularne.

Choć dbałość o biżuterię wymaga odrobiny zaangażowania, warto się o nią zatroszczyć. Dobrze traktowana na pewno będzie cieszyć was wiele lat, a być może później posłuży także przyszłym pokoleniom. Wystarczy trzymać się kilku prostych zasad, a sami zobaczycie, jak pięknie biżuteria się za to odwdzięczy.