Jak stworzyć własną biżuterię? Podpowiadamy!
- 0 lubi
- 433 wyświetlenia
Robienie biżuterii jest świetną zabawą, ale i wyzwaniem – zwłaszcza kiedy do jej wyrobu posłużymy się jedynie materiałami, które mamy już w gospodarstwie domowym. Spokojnie, nie chodzi nam o naszyjnik z makaronu!
Jak wykorzystać materiały, które masz pod ręką do stworzenia pięknej biżuterii?
Każdy z nas ma pudełeczko (a może nawet całą szufladę), w którym trzyma uszkodzoną lub niechcianą biżuterię. Przecież kiedyś się ją naprawi, a w końcu może się do czegoś przyda. To jest ten moment! Przejrzyj wszystkie swoje „przydasie”. Oddziel stare łańcuszki, zaczepy, zapinki, pojedyncze kamienie czy sznureczki. Mogą posłużyć Ci do stworzenia wyjątkowych ozdób.
Wykorzystuj stare i nowe techniki tworzenia biżuterii
Istnieją dziesiątki technik, dzięki którym stworzysz wyjątkową biżuterię DIY. Część z nich znana była już tysiące lat temu. Oto najpopularniejsze z nich!
- Modelina – świetnie nadaje się do wyrabiania fikuśnych kolczyków. Serduszka? Lizaki? A może mini-filiżanki z kawą dla smakosza? Ogranicza Cię tylko wyobraźnia. Do utwardzenia modeliny będziesz potrzebować piekarnika, pamiętaj też, że zbyt duże dzieła mogą być za ciężkie dla uszu.
- Decoupage – to niezwykle wdzięczna technika, dzięki której sprawisz, że Twoja biżuteria nabierze charakteru vintage. Decoupage polega na naklejaniu specjalnym klejem gotowych wzorków na drewno. Decoupage doskonale sprawdzi się do wykonania niepowtarzalnego wisioru ze spersonalizowanym motywem.
- Haft sutasz – sutasz przeżywa prawdziwy renesans! Nic dziwnego – kolczyki wykonane tą techniką przypominają małe dzieła sztuki. Sutasz wykorzystuje haft sznurkowy z elementami koralików i innych błyskotek.
- Patchwork – ta technika polega na łączeniu ze sobą przeróżnych materiałów. Sznureczki, koraliki, wstążki, druciki, wszystko to sprawi, że bransoletki własnej roboty będą absolutnie niepowtarzalne. Idealny dla fanek stylu hippie, czy boho.
- Beading, czyli koralikowanie. Klasyczną biżuterię z koralików kochają wszyscy. Jest niezwykle łatwa w wykonaniu – wystarczy nakładać na sznureczek koraliki w wybranym kolorze. Niezwykle modne w tym sezonie są wykonane tą techniką chokery.
- Filcowanie – filc jest wyjątkowo wdzięcznym materiałem, a biżuteria z niego wykonana jest lekka, a jednocześnie zajwiskowa. Na pewno widziałaś naszyjniki z dużych, filcowych kul albo eleganckie bransolety. Jak zrobić taką bransoletkę DIY krok po kroku? Tutoriale znajdziesz w sieci.
- Wire-wrapping – niezwykle modna biżuteria! Technika polega na skręcaniu ze sobą metalowych drucików. Szczególnie pięknie prezentują się wisiory z dużym kamieniem szlachetnym zamkniętym w drucianym koszyczku.
- Steampunk – łączy elegancję czasów wiktoriańskich z punkowym „pazurem”. Ekstrawagancką biżuterię zrobisz, łącząc ze sobą z pozoru niepasujące elementy, na przykład druciki, części zegarka czy kluczyki.
Jak widzisz, nietrudno znaleźć technikę dla siebie. Zaparz ulubioną herbatę, włącz muzykę i do dzieła!
Jak tworzyć własnoręczne i unikalne wzory biżuterii?
Inspiracje do tworzenia biżuterii znajdziesz wokół siebie. Przyroda, ulubione postacie z seriali, a może dodatki podziwianej ikony mody? Jeśli chcesz ułatwić sobie to zadanie, wpisz hasło „biżuteria DIY” lub „DIY jewellery” na portalu Instagram lub Pinterest. W propozycjach można przebierać godzinami!
Biżuteria modułowa jako alternatywa dla biżuterii DYI
Marzy Ci się spersonalizowana biżuteria, jednak nie czujesz się dobrze z rękodziełem? A może po prostu wolisz bardziej klasyczny styl dodatków? Świetną alternatywą jest biżuteria modułowa. W naszym sklepie z biżuterią znajdziesz zestawy do tworzenia modułowych bransoletek Nomination i modułowych pierścionków MealnO. Jak to działa?
Najpierw wybierasz solidną bazę, w przypadku bransoletek możesz skorzystać z gotowych baz składających się ze srebrnych elementów lub zaprojektować własną. Bazy do pierścionków to klasyczny smukła obrączka, szeroka obrączka lub obrączka typu waves.
Teraz pora na prawdziwą zabawę! W naszej ofercie bransoletek modułowych znajdują się zarówno proste i subtelne elementy płaskie (litery, znaki, flagi, różnego rodzaju symbole oraz kamienie), jak i elementy wymienne z zawieszkami i charmsami.
Do pierścionków z kolei możesz wkręcić kilka kolorów klasycznych cyrkonii, nowoczesne stalowe kule (srebrne, złote, różowozłote, czarne), perły oraz oryginalne elementy w kształcie rozmaitych symboli (na przykład puzzla czy kwiatka).
Jak zachować trwałość Twojej biżuterii?
Ręcznie robiona biżuteria jest zazwyczaj o wiele delikatniejsza, niż ta kupiona w sklepie. Należy więc o nią odpowiednio dbać.
Nie powinniśmy wystawiać jej na kontakt z detergentami i kosmetykami, a także narażać na uszkodzenia mechaniczne. Biżuteria DIY powinna być przechowywana w zamkniętym kuferku. Nie jest łatwa w czyszczeniu (ze względu na różnorodność materiałów), dlatego nie należy doprowadzać do jej zabrudzenia.