Jak zmierzyć rozmiar palca domowym sposobem?

Jak zmierzyć rozmiar palca domowym sposobem?

Idealny pierścionek? Pierścionek idealnie dobrany do osoby, która będzie go nosić! I to nie tylko w wymiarze estetycznym, ale również tym zupełnie zwyczajnym wymiarze użytkowym. O co chodzi? O rozmiar pierścionka, oczywiście! 

Dobrze dopasowany pierścionek powinien dokładnie przylegać do palca i po wsunięciu lekko się na nim zaklinować. Równocześnie pierścionek nie powinien uciskać palca, bo wówczas jego zdejmowanie i zakładanie będzie utrudnione. Jak zmierzyć rozmiar pierścionka? Jaki rozmiar pierścionka lub obrączki wybrać?

Najdokładniejszy pomiar palca wykonamy u jubilera, który dysponuje specjalnymi urządzeniami mierniczymi. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy pierścionek ma być niespodzianką dla kobiety? Jak zmierzyć rozmiar palca domowym sposobem? Poznaj kilka dobrych metod na zmierzenie obwodu palca! 

Jak dobrać rozmiar pierścionka? 

Dobrze dobrany pierścionek powinien łatwo się zdejmować i zakładać, a założony nie zsuwać się samoistnie i nie uciskać palca (zbyt ciasny pierścionek spowoduje tworzenie się nieestetycznych wałeczków z obydwu stron obrączki). Rozpoczynając mierzenie palca należy pamiętać, że jego obwód (dotyczy to wszystkich palców!) może się zmieniać nawet w ciągu doby! Jak zmierzyć rozmiar swojego palca, by kupiony pierścionek miał odpowiedni rozmiar?

Z reguły najmniejszy obwód palca będziemy mieć po dobrze przespanej nocy, a największy wieczorem. Na rozmiar palca wpływ mają również czynniki hormonalne oraz dieta i poziom wysiłku fizycznego, a nawet pogoda! Jeśli zależy Ci na maksymalnie precyzyjnym określeniu optymalnego rozmiaru pierścionka - warto przeprowadzić kilka pomiarów o różnych porach dnia i w różnych momentach cyklu menstruacyjnego. 

Rozmiar pierścionka

Pierścionki, które można kupić od ręki, dostępne są najczęściej w kilku najpopularniejszych rozmiarach. Inne rozmiary są dostępne na specjalne zamówienie.

Wybrani jubilerzy oferują również możliwość dopasowywania rozmiarów pierścionków w określonym zakresie (najczęściej do 2-3 rozmiarów) - zarówno poprzez ich zmniejszenie, jak i zwiększenie. Wszelkie przeróbki mogą być wykonywane na miejscu lub w umówionym terminie, w zależności od dostępności specjalistów i odpowiedniego sprzętu. 

Tabela rozmiarów - rozmiar pierścionka a obwód palca 

Standardowa tabela rozmiarów, którą posługuje się każdy sklep jubilerski, jest dość długa i zawiera rozmiary pierścionków od 6 do 30. Co kryje się pod tymi cyframi i liczbami? Już wyjaśniamy! Rozmiary pierścionków są skorelowane z rozmiarami palców, a dokładnie z ich obwodem.

I tak na przykład rozmiar pierścionka 10 pasuje na palec o obwodzie 50 mm, rozmiar 14 jest idealny na palec o obwodzie 54 mm, a rozmiar 16 przeznaczony jest dla palca o obwodzie 56 mm itd... Jeden milimetr obwodu palca to jeden rozmiar. 

Zauważasz jeszcze jakąś zależność? Jeśli od obwodu palca odejmiesz 40 to zawsze otrzymasz rozmiar pierścionka! Warto to wiedzieć, by móc cieszyć się zakupami w sklepach jubilerskich (również online!) bez konieczności dodatkowego sprawdzania tabeli rozmiarów.

Czytaj również: Gdzie nosić pierścionek zaręczynowy?

Jak sprawdzić rozmiar palca domowym sposobem?

Istnieje minimum kilka domowych sposobów na dokładne zmierzenie palca! Jak zmierzyć rozmiar palca w domu? Przedstawiamy kilka najlepszych sposobów i zwracamy Twoją uwagę na te, które cieszą się sporą popularnością, choć są obarczone dość dużym ryzykiem popełnienia błędów. Podczas mierzenia palca pamiętaj o zachowaniu maksymalnej dokładności i różnicach, które mogą się pojawić podczas mierzenia rozmiaru palca o różnych porach dnia, miesiąca lub pory roku. 

Pasek papieru - najdokładniejsza metoda pomiaru rozmiaru palca 

Za najdokładniejszą z domowych metod mierzenia obwodów palców pod kątem kupna pierścionka uznaje się sposób na mierzenie za pomocą paska papieru. O co chodzi i na czym to polega?

  • Wytnij z kartki długi pasek o szerokości przypominającej szerokość pierścionka. 
  • Zaznacz na pasku papieru kreskę, która będzie oznaczała początek pomiaru.
  • Obwiń pasek wokół palca - papier powinien lekko przylegać do skóry, ale jej nie obciskać. 
  • Zaznacz miejsce, w którym zawinięty pasek zrównuje się z początkową kreską. 
  • Sprawdź, czy papierowe kółko szerokości pierścionka opina palec, ale przechodzi przez kostkę, która często jest szersza od nasady palca.
  • Połóż pasek papieru na płaskiej powierzchni i dokładnie zmierz odległość zaznaczonych przez Ciebie kreskami. 
  • Uzyskana liczba w milimetrach oznacza obwód palca.
  • Mając obwód swojego palca - porównaj go z tabelą rozmiarów, by dowiedzieć się, jaki rozmiar obrączki będzie dobry. 

Mierząc palec pamiętaj o zmienności obwodów - najlepiej zmierz ten sam palec kilka razy, o różnych porach dnia, wyciągnij średnią z pomiarów i skrupulatnie przeanalizuj tabelę rozmiarów. Wówczas wybór rozmiaru będzie najtrafniejszy!

Metoda ze sznureczkiem

Żeby sprawdzić rozmiar palca za pomocą sznurka - wystarczy znaleźć dowolny sznurek, nożyczki oraz linijkę. Następnie sznurek owijamy wokół palca - powinien on lekko przylegać do skóry, nie wrzynać się w nią, ale też nie pozostawiać zbyt luźnej przestrzeni między skórą a sznurkiem. Sznurek o długości odpowiadającej obwodowi palca rozkładamy i przykładamy do linijki, co pozwala nam określić obwód mierzonego palca. 

Metoda mierzenia palca za pomocą sznureczka wydaje się prosta i pewna, ale może się nie sprawdzić przede wszystkim w sytuacjach, gdy zależy nam na zmierzeniu rozmiaru palca pod kątem kupna szerszej obrączki lub pierścionka na szerokiej szynie (sznurek jest od nich zdecydowanie węższy!). Należy również wziąć pod uwagę fakt, że sznurek może być w niewielkim stopniu elastyczny i jakiekolwiek naciągnięcie go podczas mierzenia będzie zafałszowywało pomiar. 

Czytaj również: Jak dbać o srebro?

Metoda z suwmiarką

Masz w domowym warsztacie suwmiarkę? Niektórzy używają tego narzędzia do zmierzenia średnicy palca! Pamiętaj jednak, że żaden palec nie ma w przekroju kształtu koła! Może się zatem okazać, że w zależności od sposobu przyłożenia urządzenia mierniczego do palca - uzyskamy różne obwody, a co za tym idzie, różne rozmiary pierścionka. Dodatkowo suwmiarka może podczas mierzenia niezauważalnie przycisnąć skórę, co dodatkowo sfałszuje wynik. 

Suwmiarka może się jednak przydać do zmierzenia rozmiaru pierścionka! Wystarczy za pomocą suwmiarki zmierzyć obrączkę, a nie własny palec! Przyłóż zęby suwmiarki w najszerszym miejscu pierścionka od wewnątrz szyny / obrączki i odczytaj na skali urządzenia wyznaczoną średnicę (zachowaj szczególną dokładność! tutaj liczą się dziesiąte części milimetra!). Każda wewnętrzna średnica i wewnętrzny obwód pierścionka lub obrączki mają swój odpowiednik w tabeli rozmiarów. 

Mierzenie pierścionka linijką

Wewnętrzną średnicę pierścionka możesz również zmierzyć za pomocą linijki! Wystarczy bardzo dokładne odrysowanie wnętrza pierścionka lub obrączki na kartce, z użyciem naostrzonego ołówka lub cienkopisu, a następnie wyznaczenie średnicy i zmierzenie jej za pomocą linijki. Linijkę możesz również przyłożyć bezpośrednio do obrączki lub pierścionka. Prosto, szybko i bez suwmiarki!

Jak zmierzyć rozmiar palca u jubilera?

Jubiler dysponuje najczęściej kilkoma specjalistycznymi urządzeniami mierniczymi pozwalającymi na maksymalnie precyzyjny pomiar pierścionka i palca. Jak można prawidłowo zmierzyć rozmiar pierścionka lub palca w sklepie jubilerskim?

  • pomiar pierścionka - aby zmierzyć rozmiar pierścionka jubiler użyje urządzenia o nazwie: trzpień miarowy, to prosty przyrząd o stożkowym kształcie, z dokładną miarką; pierścionek wsuwa się na trzpień, a jego rozmiar określa wymiar zaznaczony na trzpieniu w miejscu, w którym pierścionek się zatrzymał;
  • pomiar palca - aby zmierzyć rozmiar palca jubiler użyje tzw. obrączek miarowych (dostępne w dwóch podstawowych wersjach: obrączki miarowe do klasycznych / cienkich pierścionków oraz obrączki miarowe do obrączek i szerszych pierścionków), w celu określenia pożądanego rozmiaru pierścionka wystarczy po prostu przymierzyć kilka obrączek miarowych - optymalny rozmiar wskazuje obrączka, która idealnie pasuje na dany palec.

W mierzeniu pierścionków i placów liczy się każdy milimetr (i to dosłownie!). Dlatego specjaliści jednogłośnie podkreślają, że pomiar palca i pierścionka u jubilera jest najpewniejszy i najdokładniejszy! 

Wiesz już jak oficjalnie, domowymi sposobami, zmierzyć rozmiar palca i jak dobrać rozmiar pierścionka. Chcesz zdobyć rozmiar pierścionka zaręczynowego? Zachowaj dyskrecję i poznaj obwód palca, mierząc ulubiony pierścionek wybranki - pierścionek zaręczynowy powinien mieć taki sam rozmiar. Trzymamy kciuki za dokładny pomiar obwodu palca i... udaną niespodziankę! 

Podziel się tym postem