Rodzaje oraz charakterystyka splotów w łańcuszkach i bransoletkach

W przypadku bransoletek i łańcuszków duże znaczenie ma również długość oraz typ zastosowanego splotu jubilerskiego. To od nich zależy, jak biżuteria będzie się prezentować na Twojej szyi, w jaki sposób będzie się mienić oraz czy będzie się dobrze komponować z zawieszką. Poznaj popularne sploty łańcuszków i bransoletek – wybierz wzór najlepszy dla siebie!

Zastanawiałaś się kiedyś, dlaczego niektóre łańcuszki i bransoletki chętniej noszą kobiety, a inne wolą mężczyźni? Co sprawia, że jedne łańcuszki wydają się wręcz stworzone do łączenia z zawieszkami, a inne nie? Dlaczego niektóre modele świetnie sprawdzają się jako bransoletki modułowe, podkreślając urodę dodatkowych ozdób, a inne zwracają uwagę przede wszystkim na siebie?

To właśnie rodzaj splotu jubilerskiego decyduje o tym, która bransoletka albo łańcuszek nadaje się do noszenia z zawieszką, a która lepiej wypada w pojedynkę. Dlatego zanim udasz się do jubilera, warto zapoznać się z dostępnymi splotami, zastanowić się nad przeznaczeniem biżuterii, a także przemyśleć swoje upodobania.

Splot linka (żmijka lub żyłka)

To bardzo popularny rodzaj splotu łańcuszków damskich z wyglądu przypominający sznurek. Charakteryzują go niewielkie, bardzo gęsto ułożone ogniwa o niemal niewidocznych połączeniach.

Łańcuszki typu linka dobrze układają się na szyi, ładnie odbijają światło, ale są zazwyczaj cienkie i delikatne – trzeba więc ostrożnie się z nimi obchodzić. Świetnie komponują się z zawieszkami.

Splot ankier

To rodzaj klasycznego łańcuszka zbudowanego z regularnych, owalnych lub prostokątnych oczek, łączonych poprzecznie pod kątem 90 stopni. Z wyglądu przypomina łańcuchy stosowane przy kotwicach statków – stąd też jego nazwa (w języku angielskim anchor oznacza kotwicę).

Równie ciekawie prezentuje się w bardziej masywnej wersji o większych ogniwach, jak też w delikatniejszej formie, połączony z zawieszką. Jest popularny zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn.

Splot kostka

Ten rodzaj splotu jest wariacją wersji ankier, w której owalne oczka zastąpiono kwadratowymi kostkami. Łańcuszki typu kostka są bardzo subtelne, dobrze podkreślają piękno zawieszek, ale łatwo je uszkodzić.

splot łańcuszka kostka

Splot corda

Ozdobny, gęsty i dosyć masywny splot łańcuszków damskich. Najlepiej prezentuje się jako komplet: bransoletka i łańcuszek (z ewentualną zawieszką). Ogniwa mogą być lane (pełne) albo dmuchane (puste w środku) – od tego zależy waga biżuterii.

Splot lisi ogon

To także bardzo kobiecy, gęsty i grubszy rodzaj łańcuszka, który nie wymaga zawieszek. Tworzą go co najmniej 3 pasma, splecione ze sobą jak warkocz. Ten gustowny splot łańcuszka damskiego pięknie odbija światło.

Splot pancerka

Łańcuszki i bransoletki tego typu wyróżniają spłaszczone ogniwa o oszlifowanych brzegach. Przeważnie są dość masywne, a dzięki temu także wytrzymałe. Pancerki ładnie odbijają światło i przyciągają uwagę. Można je nosić same albo w połączeniu z krzyżykiem bądź medalikiem. Dość często splot pancerka wybierają panowie.

Splot s-pancer

To wariacja pancerki o dużych oczkach, z których co drugie jest łączone masywniejszym splotem w kształcie litery S. Bardzo efektowny, dekoracyjny splot łańcuszków męskich, nie wymagający zawieszek.

Splot figaro

Biżuteria tego typu po raz pierwszy pojawiła się na premierze znanej opery Wesele Figara. Łańcuszek o splocie przypominającym pancerkę, w którym co trzecie ogniwo jest wydłużone, nosił tam główny bohater.

Obecnie splot figaro występuje też w wersji z wydłużonym co czwartym ogniwem. Bardziej masywne łańcuszki i bransoletki tego typu polecane są mężczyznom, te delikatniejsze mogą też nosić kobiety. Nie łączy się ich z zawieszkami, ponieważ same w sobie są mocno dekoracyjne.

Splot kulki

Jak wskazuje nazwa, ten splot tworzą niewielkie kulki połączone przęsłami. Łańcuszki kulkowe kojarzą się przede wszystkim z wojskowymi nieśmiertelnikami, ale można je też z powodzeniem nosić na co dzień w połączeniu z grawerowanymi zawieszkami. Wybierają je zarówno mężczyźni jak i kobiety.

Splot bizantyjski (królewski)

Jak przystało na splot królewski, jest bardzo okazały i dostojny. Chętnie wybierany przez mężczyzn, najefektowniej prezentuje się w formie większych ogniw, tworzących szerokie sploty. Dla podkreślenia wzoru łańcuszki tego typu mogą posiadać ogniwa w różnych kolorach, na przykład srebrnym i złotym.

Splot Spiga

Ten wzór łańcuszków złotych i srebrnych z wyglądu przypomina kłos zboża. Zależnie od uformowania ułożonych naprzemiennie ogniw, łańcuszki oraz bransoletki mogą być okrągłe lub kwadratowe w przekroju. Występują w różnych grubościach. Ten wariant częściej występuje jako splot łańcuszków damskich, ale może pojawić się również w biżuterii męskiej.

Splot bismarcki

Ulubiony splot niemieckiego kanclerza Otto von Bismarcka, zbudowany z kilku (zazwyczaj od 2 do 4) rzędów połączonych równolegle łańcuszków. Szerokie sploty wykorzystywane są przy bransoletkach, węższe w łańcuszkach i naszyjnikach. Taka biżuteria jest efektowna sama w sobie, nie potrzebuje dodatkowych ozdób.

Splot garibaldi

Elegancki i szykowny łańcuszek o podwójnych, wzajemnie przeplatających się oczkach. Popularny wśród kobiet i mężczyzn. Nie wymaga zawieszki.

Podziel się tym postem