Jak dbać o biżuterię

Jak dbać o biżuterię

Kolczyki, naszyjniki, bransoletki, pierścionki... To one dodają charakteru Twoim stylizacjom i subtelnie podkreślają indywidualne cechy Twojej urody! Jak dbać o biżuterię, by cieszyć się jej pięknym wyglądem jak najdłużej?

W Twojej szkatułce znajduje się biżuteria wykonana z różnych materiałów? Złota, srebrna, zawierająca kamienie szlachetne lub perły? Każda z tych ozdób wymaga odpowiedniego traktowania! Nienoszoną biżuterię przechowuj w bezpiecznym miejscu. Dbaj o to, by Twoje cenne akcesoria nie miały kontaktu z wodą i środkami chemicznymi. Pamiętaj o regularnym czyszczeniu biżuterii, dzięki któremu jej blask będzie zachwycał przez długi czas!

Jak dbać o biżuterię domowymi sposobami? Na czym polega profesjonalne czyszczenie biżuterii? Podpowiadamy!

Domowe sposoby czyszczenia biżuterii

Jak dbać o biżuterię w domu? Najlepszym pomysłem jest zaopatrzenie się w specjalistyczne preparaty i ściereczki przeznaczone do czyszczenia biżuterii. Warto też wspomnieć, że w większości przypadków biżuteria może być bezpiecznie i skutecznie oczyszczana z wykorzystaniem domowych sposobów. Sprawdzona metoda to mycie jej w ciepłej wodzie z sodą, sokiem z cytryny, amoniakiem lub denaturatem. Niezawodna jest również pasta do zębów!

Biżuteria ze srebra

Srebrną biżuterię możesz czyścić miękką tkaniną z dodatkiem amoniaku, dzięki któremu skutecznie usuniesz tłuste zabrudzenia. Zamiast amoniaku możesz w ciepłej wodzie rozpuścić sodę oczyszczoną lub sięgnąć po sok z cytryny. W przypadku silnie zabrudzonych łańcuszków i bransoletek najlepiej sprawdzi się kąpiel denaturowana, czyli kąpiel w wodzie z dodatkiem denaturatu.

Sprawdź: Srebro. Jak o nie dbać? Co zrobić, gdy ściemnieje?

Biżuteria ze złota

Powierzchnię biżuterii z żółtego i białego złota oczyszczaj podobnie jak biżuterię ze srebra. Pamiętaj jednak, że złota biżuteria raz na pewien czas powinna trafić do specjalisty na profesjonalne czyszczenie biżuterii!


Biżuteria ze stali szlachetnej

Stal szlachetna nie ulega oksydacji i jest dość odporna na kontakt z detergentami. Do czyszczenia biżuterii stalowej używaj miękkiej szczoteczki lub szmatki (ochronisz powierzchnię biżuterii przed zarysowaniami) oraz dowolnych preparatów myjących, na przykład mleczka czyszczącego.

Piękno biżuterii stalowej zatrzymasz na długie lata, jeśli będziesz dbać o nią regularnie. Tego rodzaju akcesoria najlepiej czyścić od razu po zauważeniu zabrudzeń.

Biżuteria z kamieniami szlachetnymi

Kamienie szlachetne należy czyścić miękką ściereczką z użyciem ciepłej wody. Opcjonalnie z dodatkiem delikatnego środka myjącego. Szczególną uwagę poświęć pielęgnacji biżuterii z drogimi diamentami oprawionymi w złoto lub srebro.

Zmatowienie tych wyjątkowych minerałów sprawi, że biżuteria straci swój wyjątkowy połysk. Przynajmniej raz w roku warto oddać pierścionek z diamentami lub brylantami do profesjonalnego czyszczenia sprężonym powietrzem.

Szczególnego traktowania wymagają również perły! Jak o nie dbać? Możesz je przemywać miękką tkaniną z dodatkiem szarego mydła, a następnie delikatnie osuszać. Perły źle znoszą wysokie temperatury i suche powietrze – zdecydowanie lepiej czują się w wilgotnych miejscach.

Wpływ detergentów na stan biżuterii

Środki chemiczne i preparaty kosmetyczne używane przez Ciebie do codziennej pielęgnacji ciała mogą mieć negatywny wpływ na wygląd noszonej biżuterii.

Zagrożeniem dla biżuterii srebrnej i złotej są między innymi perfumy, lakiery do włosów, dezodoranty i mgiełki do ciała, ale również silne detergenty chemiczne o działaniu bakteriobójczym czy wybielającym. Zarówno złoto i srebro, jak i kamienie naturalne oraz szlachetne minerały mogą zareagować na kontakt z chemią do czyszczenia zmianą koloru i trwałym zmatowieniem powierzchni biżuterii.

Bezwzględnie należy unikać kontaktu biżuterii z preparatami żrącymi! Biżuteria może stracić połysk, a na jej powierzchni mogą pojawić się nieestetyczne, trudne lub niemożliwe do usunięcia plamy i przebarwienia!

Sprawdź, czy kamienie naturalne nie straciły swojego połysku lub barwy na skutek nagromadzenia się pod nimi kremów lub balsamów zmieszanych z potem, kurzem i pyłkami. Taką biżuterię wystarczy porządnie wyczyścić, by przywrócić jej blask.

Jak chronić biżuterię przed uszkodzeniami mechanicznymi?

Na powierzchni metalu, srebra i złota mogą powstawać zarysowania, obtarcia i wgniecenia. Produktom srebrnym, złotym i metalowym, złożonym z wielu elementów, których część połączono w procesie lutowania, grożą również pęknięcia lutów.

Uszkodzenia mechaniczne mogą powstać podczas różnego rodzaju prac domowych, prac ogrodowych czy uprawiania sportu. Biżuterię najlepiej ściągać w każdej z tych sytuacji oraz przed snem i kąpielą lub prysznicem.

Biżuteria jest szczególnie narażona na zarysowania i wgniecenia (pierścionek, obrączka) oraz zerwania (łańcuszek, bransoletka) podczas sportów siłowych. Jedynym pewnym sposobem na uniknięcie ryzyka jest ściągnięcie biżuterii przed treningiem!

Działaniem, które pozwala zapobiegać przypadkowym uszkodzeniom mechanicznym jest także prawidłowe przechowywanie biżuterii.

Jak przechowywać biżuterię?

Wiesz już jak dbać o biżuterię. Czas dowiedzieć się, jak ją przechowywać! Biżuteria powinna być przechowywana z zachowaniem szczególnej ostrożności, najlepiej w specjalnych szkatułkach z odseparowanymi miejscami na pierścionki, kolczyki i bransoletki. Nawet podobne produkty nie powinny się ze sobą stykać!

Do przechowywania biżuterii nadają się również miękkie woreczki, bawełniane lub aksamitne. W tym przypadku biżuteria powinna być dodatkowo zabezpieczona przed przypadkowymi zgnieceniem. Włóż ozdoby w woreczkach do drewnianego, miękko wyścielonego pudełka lub specjalnej półki w toaletce. Unikniesz w ten sposób uszkodzeń mechanicznych.

Zadbaj o to, by miejsce, w którym przechowujesz biżuterię było suche, odpowiednio wentylowane i nienarażone na bezpośrednią ekspozycję na promieniowanie UV.

Podsumowanie

Piękno biżuterii zależy od Ciebie i Twojego odpowiedzialnego podejścia do niej! Czyść biżuterię regularnie, z wykorzystaniem domowych sposobów lub profesjonalnych produktów do czyszczenia, które możesz kupić u jubilera.

Przechowuj swoje ozdoby w bezpiecznych szkatułkach lub miękkich woreczkach. Zdejmuj biżuterię na czas wykonywania prac domowych i uprawiania sportu.

Przed założeniem biżuterii nałóż ulubione kosmetyki i pozwól im wchłonąć w skórę. Unikaj kontaktu biżuterii z perfumami i mocnymi detergentami.

Dzięki temu będziesz cieszyć się dłużej swoją biżuterią ze srebra, złota lub stali!

Podziel się tym postem