Jak dbać o pierścionek z brylantem, by cieszył oko przez długi czas?

Choć pierścionki z brylantem są bardzo trwałymi wyrobami jubilerskimi, one także mogą ulec uszkodzeniu, zwłaszcza jeśli nie postępujemy z nimi tak jak należy. Sprawdź, jak dbać o pierścionek, aby nie pojawiła się rysa na brylancie.

Pierścionki z brylantem są pięknym symbolem miłości i oddania, ale nie tylko. Tak naprawdę można je podarować z każdej okazji – jubileuszu, urodzin, świąt. W momencie, kiedy brylant znajdzie się na naszym palcu, musimy zadbać o niego w sposób szczególny. Po to, aby błyszczał i urzekał swym pięknem przez długie lata.

  • Zawsze zdejmuj pierścionek podczas wykonywania prac domowych, a więc sprzątania, gotowania i zmywania naczyń, jak również podczas uprawiania sportu i… spania. Tego typu czynności mogą sprawić, że pojawi się rysa na brylancie lub uszkodzenie korony.
  • Zadbaj o odpowiednie przechowywanie pierścionka z brylantem. Polecamy czyste i suche miejsce. Brylant nie powinien leżeć z innymi ozdobami. Warto trzymać go w szkatułce z aksamitną wyściółką lub w oryginalnym pudełeczku.
  • Systematycznie czyść i konserwuj swój pierścionek. Używaj do tego odpowiednich środków. Do polerowania wybieraj ściereczki polerskie. Inne materiały mogą pozostawić mikrorysy.

pierścionek z brylantem na ręku

Po pierwsze – zabezpieczaj pierścionek przed uszkodzeniami

Mając pierścionek z brylantem należy zapewnić mu odpowiednią ochronę zarówno przed uszkodzeniami mechanicznymi, jak i chemicznymi. W praktyce oznacza to zdejmowanie biżuterii podczas wykonywania domowych obowiązków oraz wszelkich aktywności fizycznych.

Planujesz wizytę na siłowni, ściance wspinaczkowej lub basenie? Zostaw pierścionek w domu. Przypadkowe uderzenie o coś dłonią lub kontakt z chlorowaną wodą mogą mieć fatalne skutki. Oprócz pojawienia się rys, istnieje ryzyko powstania mikrouszkodzeń, wgnieceń, przebarwień, a nawet wypadnięcia kamienia.

Podobnie rzecz ma się z domowymi porządkami. Kontakt biżuterii z silnymi detergentami może zakończyć się powstaniem przebarwień, a nawet pęknięciem lutów w pierścionku.

Choć może wydawać się to dziwne, polecamy zdejmować pierścionek przed snem. Niekontrolowane ruchy podczas nocnego odpoczynku (np. uderzenie dłonią o stolik nocny lub ramę łóżka) mogą także doprowadzić do uszkodzenia mechanicznego ozdoby. Mogą uszkodzić koronę pierścionka i tym samym spowodować poluzowanie zacisku i uwolnienie brylantu.

Zalecamy również zdejmować pierścionek zawsze, kiedy wykonujesz poranną i wieczorną pielęgnację ciała oraz dłoni. Tłuste plamy z kremu czy balsamu mogą spowodować zmatowanie powierzchni ozdoby.

Po drugie – przechowuj pierścionek w odpowiednim miejscu

Niezwykle ważną kwestią jest odpowiednie przechowywanie pierścionka z brylantem. Na pewno nie powinien on znaleźć się w jednym pudełku z innymi ozdobami. Zadbaj więc o to, aby ten jakże piękny i luksusowy kamień miał swoje własne miejsce.

Dobrze sprawdzi się tu oryginalne pudełeczko – to, w którym pierścionek został kupiony. Polecamy również szkatułkę z aksamitną wyściółką. Brylanty dobrze czują się także w kuferkach i etui, szczególnie skórzanych, podszytych miękkim materiałem. Przechowywane w takich warunkach na pewno będą bezpieczne!

pierścionek przechowywany w pudełku

Po trzecie – czyść i konserwuj co jakiś czas

Wspomniane wcześniej zabiegi są bardzo ważne, niemniej jednak podstawą pielęgnacji pierścionka z brylantem wciąż pozostaje systematyczna konserwacja. Dzięki niej biżuteria pozostanie piękna i pełna blasku. Jak dbać o białe złoto, a jak o żółte? Bardzo podobnie.

Do czyszczenia należy używać wyłącznie preparatów do tego przeznaczonych. Znajdziesz je w profesjonalnych salonach jubilerskich. My polecamy oddać pierścionek w ręce profesjonalisty. W ten sposób będziesz mieć pewność, że nic mu się nie stanie.

Jubiler, przy użyciu specjalnych narzędzi i środków, zajmie się nim w odpowiedni sposób. Naprawi ewentualne uszkodzenia i przywróci mu pożądany blask.

W domowym zaciszu możesz samodzielnie wypolerować pierścionek, pod warunkiem, że użyjesz do tego specjalnej ściereczki polerskiej. Nie rób tego ściereczkami wykonanymi z przypadkowych materiałów. Ich struktura może pozostawić mikrorysy na powierzchni biżuterii.

W domu możesz również pozbyć się niewielkich zanieczyszczeń, np. pozostałości po kremie lub innym kosmetyku. Pamiętaj tylko, aby nie używać do tego środków z chlorem czy acetonem, gdyż mogą spowodować odbarwienia.

Pierścionek wykonany ze złota możesz wyczyścić roztworem wody z płynem do naczyń. Nie zanurzaj ozdoby w całości – brylanty nie lubią wilgoci. Zabrudzone miejsce przetrzyj miękką ściereczką nasączoną przygotowanym wcześniej roztworem. Następnie delikatnie opłucz pierścionek i pozostaw do wyschnięcia.

Może Cię również zaciekawić: Jak dbać o biżuterię?

Podziel się tym postem